Reforma sądów a kamienie milowe KPO. Kaleta: KE czepia się spraw niemających racji bytu
- Czas wojenny, który mamy na Ukrainie, pokazał, że UE nie ma żadnych wartości, a jeżeli ma, to są one głęboko ukryte i tylko w niektórych krajach europejskich - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta, oceniając postawę Komisji Europejskiej wobec polskiej reformy sądownictwa pod kątem kamieni milowych do KPO. - Jeśli nawet są jakieś zastrzeżenia dotyczące Izby Dyscyplinarnej czy sędziów, to odłóżmy to na czas pokoju, po wojnie - stwierdził.
2022-07-01, 18:40
Komisja Europejska nie ocenia formalnie zgodności polskiej reformy sądownictwa z kamieniami milowymi do wypłaty środków z KPO, bo "nie jest na tym etapie procedury", jednak zdaniem wiceszefowej KE Very Jourovej polska reforma sądownictwa, która wejdzie w życie 15 lipca, nie wypełnia wytycznych kamieni milowych.
- Wierzymy sobie, wierzymy polskiemu rządowi, premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i robimy swoje - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Piotr Kaleta, pytany "komu wierzyć". - Kamienie milowe i te wszystkie propozycje, które są w kontekście pozyskania KPO, nie dotyczą wyłącznie naszego kraju, ale dotyczą także innych krajów - przypomniał.
"Czepia się spraw niemających racji bytu"
- Rozumiem, że Komisja Europejska nie dostrzega problemów, jakie w tej chwili są na Wschodzie, czyli wojny na Ukrainie, nie dostrzega drożyzny, kłopotów energetycznych, tylko znowu się czepia jakichś spraw niemających racji bytu, które nie powinny być dyskutowane. Jeśli nawet są jakieś zastrzeżenia dotyczące Izby Dyscyplinarnej czy sędziów, to odłóżmy to na czas pokoju, po wojnie - grzmiał Piotr Kaleta.
W ocenie gościa "Rozmowy PR24" zajmowanie się teraz tematami polskiego sądownictwa przez Komisję Europejską jest "niepoważne". - Jeżeli się tym zajmują poważni politycy, to znaczy, że się oni do tego kompletnie nie nadają i niestety polski rząd musi się spierać z takimi ludźmi. Komisja Europejska ma jeszcze do pomocy do tego tych naszych pseudoeuroposłów, którzy cały czas rzucają nam kłody pod nogi. Mamy czas wojny, zajmujmy się tym. Kropka - wyliczał Piotr Kaleta.
REKLAMA
Komisja Europejska do reformy
Zdaniem rozmówcy Krzysztofa Świątka "Komisja Europejska wymaga głębokiej reformy". - Czas wojenny, który mamy na Ukrainie, pokazał, że UE nie ma żadnych wartości, a jeżeli ma, to są one głęboko ukryte i tylko w niektórych krajach europejskich, Polska w tym przoduje - zaznaczył.
Posłuchaj
Piotr Kaleta: Komisja Europejska (...) znowu się czepia jakichś spraw niemających racji bytu, które nie powinny być dyskutowane. Jeśli nawet są jakieś zastrzeżenia dotyczące Izby Dyscyplinarnej, czy sędziów, to odłóżmy to na czas pokoju, po wojnie ("Rozmowa PR24") 13:58
Dodaj do playlisty
Więcej w nagraniu.
Czytaj także:
- Premier odniósł się do słów Jourovej. "Cała Europa potrzebuje jedności i solidarności"
- "Nie powinna zaogniać sytuacji tam, gdzie nie jest to potrzebne". Przydacz o słowach Jourovej
- Polska czeka na środki z KPO. Zbigniew Kuźmiuk: pani Jourova nie może wypowiadać się za całą KE
Krytyka wiceszefowej KE
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova została zapytana w czwartek podczas posiedzenia Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego, czy nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wypełnia warunki określone w Krajowym Planie Odbudowy.
- Nie, nie wypełnia. Polska będzie musiała zastanowić się nad tymi warunkami i jeśli nie będzie wystarczającej reakcji w prawnie wiążących przepisach dotyczących polskich sędziów, które odpowiadają warunkom z kamieni milowych, nie wypłacimy pieniędzy. Ale powtarzam jedynie to, co szefowa Komisji (Ursula van der Leyen) już powiedziała - stwierdziła wiceprzewodnicząca KE.
REKLAMA
1 czerwca Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski KPO. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy i Odporności (RRF) (PAP)
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Gość: Piotr Kaleta (PiS)
Data emisji: 1.07.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 17.36
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
Polecane
REKLAMA